4 inspirujące cytaty, które skrywają dojrzałe podejście do życia

5 grudnia 2016

Jeśli przeciętnym ludziom zada się podstawowe pytanie o to jak schudnąć to raczej większość będzie w stanie powiedzieć, że wystarczy się dobrze odżywiać i uprawiać sport.

To jednak nie wszystko, bo okazuje się, że wiele osób odpowiednią wiedzę na temat odchudzania posiada. Ale jednak niewielka część tych osób coś tą wiedzą robi. Podobnie jest ze znanymi cytatami. Wiele osób zna doskonałe cytaty znanych osób. Jak się jednak okazuje niewielu z nas potem jest w stanie wprowadzić je w życie i będzie w stanie z nich skorzystać, tak by wyciągnąć z tego jakieś istotne konsekwencje dla siebie.

Realizacja i świadomość

1.„Wybitne umysły są zawsze gwałtownie atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów” – Albert Einstein

Każdy układ dąży do zachowania status quo a wiec istniejącego stanu rzeczy. W ten sposób będzie wyrównywać się działanie wszystkich elementów. To jak wszystko wygląda zależy od tego jaki jest układ i czego będzie dotyczył. Każdy geniusz niezależnie w jakiej branży będzie zawsze sprzeciwiał się zasadom gry, a układ będzie dążył do tego, by się bronić i dochodzić będzie do zwalczenia geniusza. W historii mamy oczywiście wiele przykładów tego wydarzenia. Można wspomnieć Mikołaja Kopernika i jego teorie traktowane jako absurdalne.

Luter nazywany szaleńcem czy również Giordano Bruno, który został spalony na stosie. Wszystkie osoby, które były tak potraktowane można było łączyć dwoma rzeczami. Wyprzedzali oni poziom intelektualny innych, byli po prostu mądrzejsi. Do tego byli za życia zwalczani, dążono do ich pokonywania. To właśnie wypowiedź Einsteina najlepiej tłumaczy, dlatego ktoś jest atakowany i jest podpowiedzią jak można sobie z tym atakiem poradzić.

2. „Istnieje różnica między znajomością drogi a podążaniem nią” – Morfeusz, bohater filmu Matrix

Różnice jakie istnieją pomiędzy szkolnictwem publicznym a wymogami rynku jest cały czas bardzo duży. Pewnie każdy zgodzi się z tym, że obecnie można znaleźć jednostki, które znają język perfekcyjnie a jednocześnie boją się powiedzieć coś do ludzi z innych krajów. Psychologów, którzy mają doskonałą wiedzę o teorii a jednocześnie nie są w stanie podejść odpowiednio do klienta. Ekonomistów, którzy znają rynki, a jednak nie potrafią zarabiać.

Księży, którzy znają katechizm a jednak nie potrafią do wiernych odpowiednio podejść. Jeśli coś się umie to trzeba skutecznie przekazywać tą swoją wiedzę. Pewnie wiele osób nie potrafi tego wykorzystywać. Słowa Morfeusza mają znaczenie dla naszych rodaków, szczególnie tych, którzy wychowani się w systemie niedoskonałej edukacji. To dopiero rynek będzie weryfikował wiedzę.

3. „Jeżeli idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się, idź dalej. Wszystko się kiedyś kończy” – Winston Churchill

Nadzieja to wielki motywator dla wielu ludzi. Pojawia się pełne przekonanie o tym, że mimo małej szansy na realizację jakiegoś zajścia i tak będzie ono miało miejsce. Człowiek, który nie ma nadziei jest apatyczny i nie jest w stanie podejmować takich działań, które zmierzać będą do osiągnięcia celu. Te słowa, które zostały tutaj wspominane pochodzą z czasów wojny, ale są również aktualne we współczesnym świecie.

Doświadczenie życiowe

Dotyczyć mogą bowiem każdego trudnego przeżycia jakiego człowiek może doświadczać. Choroba, rozstanie, bankructwo, utrata bliskiej osoby. To wszystko ma znaczenie i może powodować ból. Przy przemijalności właśnie nadzieja może stać się tym czynnikiem, który będzie dawał nam szansę na przetrwanie, będzie nas motywować do działania.

4. „Po pierwsze, miej zdefiniowany, jasno określony cel (ideał, zadanie). Po drugie, zdobądź potrzebne zasoby by do niego dojść; wiedzę, pieniądze, materiały, metody. Po trzecie, skieruj wszystkie te zasoby na osiągnięcie celu” – Arystoteles

Jednostka, która nie ma celu działa reaktywnie. Będzie odpowiadać wyłącznie na konkretne wydarzenia, nie tworzy przyszłości. Taki człowiek nie jest bogaty, może jedynie być niebiedny. Nie będzie zdrowy, może być tylko niechory. Nie będzie budował związku, będzie jedynie w relacji bez kłótni. Cele i ich planowanie są bardzo ważne i niezbędne właściwie dla każdego żyjącego człowieka. Jeśli będziemy mieli wyznaczone cele skłoni nas to do działania.

Wprowadzając coś w życie można zacząć oczekiwać że będzie do tego jakaś informacja zwrotna. Już dwa tysiące lat temu Arystoteles chciał nas przekonywać, że wyznaczenie celu jest ważne, by ulepszyć swoje działania. To oczywistość również współcześnie.


Autor

Alicja

Redakcja h4g.pl

To może Cię zainteresować