Jak być dobrym mówcą?

23 sierpnia 2016

Wykonując wiele obowiązków będzie się można wspomagać listą rzeczy do zrobienia. Można przygotowywać plan dnia, listę zakupów, harmonogram wyjazdów. Ponieważ stanowisko wymaga wystąpień publicznych dobrze byłoby mieć również taką listę podpowiedzi, dzięki którym łatwiej będzie można dotrzeć do słuchaczy. Nie jest to trudne, ale tutaj postaramy się coś podpowiedzieć co może mieć znaczenie.

Przyjmij pozytywne nastawienie

W umyśle należy sobie tworzyć obraz sukcesu. Zakładamy, że mamy do powiedzenia coś interesującego i będziemy w stanie to dobrze zrobić. Jeśli uwierzymy w siebie to walka o uwagę publiczności będzie dużo łatwiejsza. Będzie można liczyć na jej uśmiech oraz aplauz. Warto wyobrazić sobie słuchaczy jako tych, którzy są aktywni w dyskusji.

Skup się na publiczności

Dzięki temu nie będziemy nadmiernie skoncentrowani na sobie, własnym stroju czy też wrażeniu jakie będziemy wywoływać. To wszystko ma oczywiście duże znaczenie. Nadmierne myślenie o sobie może sprawić, że nie będziemy w stanie dobrze skupić się na tym co mamy zrobić. Musimy liczyć na to, że słuchacze także będą chcieli, byśmy odnieśli sukces. Dobrzy mówcy to osoby, które są w stanie sprawić, że takie konferencje przynoszą efekty, są skuteczne. Publiczność nie musi być krytykiem, ale może być dla nas wsparciem, jeśli obdarzymy ją sympatią można oczekiwać tego samego. Słuchacze chcą aktywności, dlatego nie można czytać czy recytować. Trzeba nauczyć się opowiadać tego w odpowiedni sposób. To kluczowa sprawa, która ma znaczenie. W ten sposób będzie można stworzyć pewne zainteresowanie u słuchaczy.

Bądź uważny

Należy zwracać uwagę na to jak reaguje publiczność. Jej zachowanie może nam wiele powiedzieć. Jeśli będzie dezorientacja można do niektórych kwesti wracać. Chodzi o to, by zawsze być do końca zrozumianym przez uczestników takiego spotkania. Szukajmy sposobów na to, by do odbiorców rzeczywiście jakoś dotrzeć.

Zadbaj o odpowiedni wygląd

Wygląd ma duże znaczenie, dlatego warto zadbać oczywiście o odpowiedni strój. Ma to duże znaczenie, dlatego, że wygląd, który będzie nieestetyczny możę sprawić, że od razu będziemy w oczach takiego uczestnika wyglądać niekorzystnie, dlatego należy na to oczywiście uważać.

Bądź oryginalny

Na pewno warto w trakcie takiej prezentacji zrobić coś oryginalnego. Słuchacze są przyzwyczajeni do takich wystąpień tradycyjnych, dlatego nam powinno zależeć na wykonaniu czegoś nieco innego, bardziej oryginalnego.


Autor

Alicja

Redakcja h4g.pl

To może Cię zainteresować