Weekendowe treningi dla mówców. Cz. II

23 sierpnia 2016

 Zadanie 3. Kolejne zadanie polega na skonstruowaniu prostego, zrozumiałego przekazu dla osób które będą uczestnikami wykładu.

Musimy pamiętać, że umiejętne przekazywanie wiedzy to prawdziwa sztuka. Słowa jakie użyjemy powinny być jak najłatwiejsze do przyswojenia i obrazowo wyjaśniać zagadnienia które poruszamy. Każdy wykład czy przemówienie, zgodnie z ogólnymi zasadami prezentacji, powinien zaczynać się od zapowiedzi o czym będzie mowa i w jaki sposób planujemy przebieg całego spotkania. To odpowiednio nastawi słuchaczy i przygotuje na kolejne kroki. Na koniec wykładu koniecznie trzeba zrobić podsumowanie spotkania, co upewni nas że słuchacze zapamiętali to o czym mówiliśmy i dobrze zrozumieli przekaz.

Najlepiej do ćwiczenia wykorzystać wykład lub przemówienie które już wcześniej przygotowaliśmy, a jeśli nie mamy takiego można wykorzystać materiały z gazety lub internetu. Mając odpowiednie materiały, możemy zacząć ćwiczenie. Na wstępie musimy przygotować dwa, trzy zdania na wprowadzenie i zapoznanie słuchaczy z tematem. Kolejny etap to przygotowanie rozwinięcia tematu w 5-6 zdaniach, gdzie w jasny i prosty sposób starajmy się przekazać wiedzę. Po rozwinięciu czas na zakończenie i podsumowanie, i tutaj tez przygotujmy maksymalnie dwa do trzech zdań. Systematyczne ćwiczenie podniosą naszą pewność siebie, pomogą w przełamaniu lęku przed wystąpieniem i zwiększą nasze umiejętności aktorskie, które pomogą w uatrakcyjnieniu wystąpienia.

Zadanie 4. To ćwiczenie pomaga w odnajdywaniu i opracowaniu pomysłów na ciekawe wystąpienie.

Innowacyjne pomysły, nie naśladowanie innych, pomogą przyciągnąć uwagę słuchaczy i wciągnąć ich w wir rozmowy. Nie chodzi o to, aby od razu wcielać się w rolę aktora i wcielać się w różne role, ale w trakcie ćwiczeń nabywamy coraz większych umiejętności i sami uczymy się co najlepiej wykorzystać podczas wystąpień. W trakcie przemowy jaką ćwiczymy w domu, starajmy się w różnoraki sposób modelować głos, wyciszać go lub unosić w odpowiedzi na przekazywaną treść, tak aby miało to sens.

Wypowiadajmy na głos całe zdania z przygotowanego ćwiczenia, zmieniając rytm wypowiedzi, dodając gesty oraz pracować nad mimiką twarzy. Napierając wprawy, z czasem może okazać się, że przemówienia i wystąpienia to nasz żywioł i pasją, którą odkryjemy w sobie.


Autor

Robert

Redakcja h4g.pl

To może Cię zainteresować