Dobre przemówienie i charyzmatyczny mówca

23 sierpnia 2016

Już w starożytności uważano, że przemawianie to sztuka budzenia wiary. Nadal obecnie mamy przekonanie, że dobre wystąpienie to takie, które będzie mogło wyczerpać temat a nie wyczerpie jednocześnie słuchaczy.

Czy trudno będzie wygłosić dobre przemówienie?

Na pewno tak. Wszyscy, którzy kiedyś musieli wystąpić publicznie pewnie potwierdzą, że to bardzo trudne zadanie i trzeba wielu przygotowań, by takie wystąpienie było udane.

Jak więc to zrobić?

Wielu słynnych mówców stara się przede wszystkim dbać o to, by wypracować swój styl, który potem będzie można pielęgnować. Niektórzy poza dobrze przygotowanym scenariuszem chcą również mieć coś w zakresie dobrego humoru, jakieś przerywniki, którymi będą w stanie nieco zaangażować słuchaczy w udział w takim przemówieniu. Okazuje się, że takie niewielkie elementy jak kontakt wzrokowy z odbiorcami mogą mieć bardzo duże znaczenie. Trzeba dbać o słuchacza, ponieważ to jego zadowolenie będzie wyznacznikiem jakości naszego przemówienia.

Klasycy o sztuce przemawiania

O tym jak powinno wyglądać świetne przemówienie mówili już w starożytności liczni filozofowie, którzy twierdzili, że sztuka przemawiania jest rzeczywiście bardzo ważna i kluczem będzie umiejętność jej wykorzystywana. Mówili o tym Arystoteles, Cyceron czy Horacy, który uważał, że dobra mowa musi sprawiać przyjemność słuchaczom i im służyć. W historii mamy wielu mówców, którzy byli w stanie się wyjątkowo zaprezentować. Będą to między innymi: Abraham Lincoln, Franklin Roosevelt, Winston Churchill, Martin Luther King, John Fitzgerald Kennedy, Ronald Reagan. Ich umiejętności w tym zakresie były wyjątkowe. Każdy miał swój styl, potrafił w trakcie przemówienia sie dobrze zachować. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatecznie zawsze byli w stanie porwać tłumy swoimi przemówieniami i to jak się wydaje było w ich przypadku najważniejsze.

Z kanonu sztuki przemawiania

Pewnie przemówienia wygłoszone przez charyzmatycznych mówców w ważnych momentach weszły do kanonu sztuki wystąpień. Wśród nich będą między innymi liczne wystąpienia Martina Luthera Kinga, który potrafił ciągnąć za sobą ludzi z całego świata. Pojawiało się na jego spotkaniach nawet 250 tysięcy ludzi. To rzeczywiście znak, że był w stanie pociągnąć tłumy. Najczęściej bardzo wiele takich słów, które zostają na zawsze w pamięci pada w trakcie kampanii wyborczych na całym świecie jak słowa Baracka Obamy: Yes, we can!!!


Autor

Łukasz

Redakcja h4g.pl

To może Cię zainteresować