Rola agencji rekrutacyjnych

11 grudnia 2019
W tym momencie warto poświęcić chwilę na wyjaśnienie, czym są agencje rekrutacyjne, jak działają i jak otrzymują wynagrodzenie.
 

Czym jest Agencja Rekrutacyjna?

Agencje rekrutacyjne znajdują się poza firmami, które poszukują kandydatów dla pracodawców.
 
Nie należy mylić agencji rekrutacyjnych z agencjami pośrednictwa pracy. Główna różnica polega na tym, kto zostanie twoim pracodawcą. Jeśli dostajesz pracę za pośrednictwem agencji rekrutacyjnej, stajesz się pracownikiem pracodawcy.
Jeśli dostajesz pracę za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, stajesz się pracownikiem agencji pracy tymczasowej. Istnieją agencje zatrudnienia tam, którzy zapewniają wsparcie informatyczne dla firm, ale profesjonalne role inżynierskie są zwykle znajdowane przez agencje rekrutacyjne.
 

Dlaczego pracodawcy korzystają z agencji rekrutacyjnych?

Rekrutacja ludzi zajmuje ogromną ilość czasu, a dla wielu firm jest to prawdziwa walka, aby znaleźć wystarczająco dużo czasu, aby zrobić to dobrze. Rekrutacja to również gra liczbowa: pracodawca często musi przyjrzeć się wielu aplikacjom, zanim znajdzie odpowiednią osobę do pełnienia swojej roli. To może zabrzmieć trochę okropnie i bezosobowo, i tak jest, ale też tak jest.
 
Agencje rekrutacyjne zaspokajają konkretne potrzeby. Pracodawcy potrzebują odpowiednich ludzi do ubiegania się o pracę, ale często nie mają czasu, aby sami znaleźć tych ludzi. Korzystają z agencji rekrutacyjnych, aby zrobić to za nich, tak aby pracodawca mógł spędzać więcej czasu na rozmowach kwalifikacyjnych z kandydatami.
 
Agencje są główną i ważną częścią procesu rekrutacji w przemyśle komputerowym w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie znajdziesz przynajmniej jedną z trzech pierwszych ofert pracy w branży poprzez agencję rekrutacyjną.
 

Jak działają?

Agencje otrzymują listy wolnych miejsc pracy od pracodawców, a następnie zamieszczają ogłoszenia na internetowych tablicach ogłoszeń o pracę, a czasem także w innych miejscach. Zawsze poszukują oni również nowych CV umieszczanych na internetowych portalach rekrutacyjnych.
 
Jeśli kiedykolwiek spędziłeś czas przeglądając forum internetowe z aktualnymi ofertami pracy, prawdopodobnie zauważyłeś, że bardzo niewiele ogłoszeń wymienia nazwę firmy, która zatrudnia pracowników. Powodem tego jest to, że agencje obawiają się, że nie zarabiają: jeśli zobaczysz pracę, która Ci się podobała, a Ty zastosowałeś bezpośrednio do firmy, to agencja rekrutacyjna nie dostanie swojej opłaty.
 
agencja rekrutacyjna
 
Niektóre agencje przyjmą przekazane im CV i prześlą do pracodawcy zredagowaną wersję. (To, nawiasem mówiąc, jest głównym powodem, dla którego wiele internetowych forów pracy akceptuje tylko CV w formacie Microsoft Word). Agencja może po prostu umieścić swoje CV w ich szablon marki, a niektóre mogą usunąć swoje dane osobowe, aby zapobiec pracodawcy próbuje zbliżyć się bezpośrednio do ciebie, aby uniknąć płacenia agencji. (Często nie ma miłości utraconej pomiędzy pracodawcami i agencjami!)
 
Żadna renomowana agencja nie zmieni treści Twojego CV bez Twojej zgody.
 

Agencje są dla ciebie?

Czy w ogóle powinieneś korzystać z usług agencji rekrutacyjnej?
 
Jeśli wiesz, dla których pracodawców chcesz pracować i jeśli przyjmą oni bezpośrednie podania, nie ma powodu, aby ubiegać się o pracę przez agencję rekrutacyjną. Nie ma żadnych korzyści w tym względzie, a bez pośrednika, przez który przechodzi cała komunikacja, może się okazać, że wolisz zawsze mieć do czynienia z pracodawcą bezpośrednio.
 
Lepsze agencje rekrutacyjne mogą być bardzo pomocne w znalezieniu zatrudnienia, szczególnie w późniejszym okresie kariery, kiedy szukasz pracy dla starszych pracowników. Są w stanie ścigać spóźnionego pracodawcę w sposób, który często nie uchodzi na sucho, a jeśli w przeszłości z powodzeniem pracowali z pracodawcą, mogą mieć dobre wyczucie tego, czego szuka pracodawca.
 
agencja hr
 
Należy jednak powiedzieć, że wielu pracodawców jedynie toleruje agencje rekrutacyjne. Rotacja personelu w agencjach rekrutacyjnych może być bardzo duża, co utrudnia pracodawcy budowanie udanych, długoterminowych relacji z agencją. Bez tego partnerstwa pracodawcy często uważają, że agencje rekrutacyjne nie rozumieją wystarczająco dobrze swoich wymagań, a pracodawcy często nie są zbyt dobrzy w pracy z agencjami w celu poprawy sytuacji. Agencje rekrutacyjne pobierają również znaczne opłaty od pracodawców, a pracodawcy często żałują tego, słusznie lub niesłusznie.
 
Gdyby jednak agencje rekrutacyjne nie były użyteczne i pełniły konieczną rolę, nie byłoby ich tak wiele.

 

Wybór agencji rekrutacyjnej

Jak we wszystkich dziedzinach życia, istnieją dobre agencje i są złe agencje, i może być trudne nawet dla weteranów przemysłu, aby odróżnić je na początku. Zalecam sprawdzenie, czy agencja jest członkiem Konfederacji Rekrutacji i Zatrudnienia - jedynej w branży uznanej organizacji branżowej zrzeszającej agencje rekrutacyjne. Powinieneś również skorzystać z Google, aby dowiedzieć się, co inni ludzie ostatnio powiedzieli o agencji. Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, co można znaleźć, są zwykle inne agencje tam reklamy tej samej roli lub podobne.
 
Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy agencja ma wyłączną umowę z pracodawcą. W tej sytuacji pracodawca zdecydował się na korzystanie z jednej agencji dla wszystkich rekrutacji, a wszystkie zgłoszenia muszą być składane za pośrednictwem tej agencji. Jeśli tak jest, powinieneś być w stanie potwierdzić to na stronie internetowej pracodawcy lub telefonicznie do pracodawcy.
 
Z punktu widzenia pracodawcy, pracodawcy zazwyczaj nie lubią agencji, które wysyłają im niezamówione lub nieodpowiednie podania (znane jako "tapetowanie CV"). Gdy agencja zrobi to z twoim CV, może być bardzo trudne dla Ciebie, aby pracodawcy spojrzeli na twoje CV, ponieważ pracodawca nie uzgodnił warunków płatności z agencją i nie chce kłopotów agresywnej agencji próbującej wystawiać faktury za pieniądze, których pracodawca nie zgodził się zapłacić.
 
Moja rada polega na zajmowaniu się każdą agencją na zasadzie "reklama po reklamie", śledząc, do których firm się zgłosiliście. Zawsze pytaj agencję, czy jest ona "preferowanym dostawcą" dla pracodawcy, do którego aplikujesz (i zapytaj ją za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby upewnić się, że masz zapisaną odpowiedź).
 
Jeśli agencja jest preferowanym dostawcą, oznacza to, że uzgodniła już warunki płatności z pracodawcą, a pracodawca rozpatrzy Twój wniosek. Należy również zadzwonić lub napisać bezpośrednio do pracodawcy, aby sprawdzić, czy agencja jest rzeczywiście preferowanym dostawcą przed złożeniem wniosku, na wypadek, gdyby agencja nie była z Tobą szczera.
 
Jeśli agencja nie jest preferowanym dostawcą, to zazwyczaj dzieje się jedna z trzech rzeczy:
 
Pracodawca i agencja uzgadniają warunki płatności, a pracodawca rozpatrzy Twoją aplikację.
Pracodawca i tak rozpatruje Twoją aplikację, ale nie zgadza się płacić niczego agencji.
Pracodawca decyduje, że zajmowanie się agencją jest zbyt uciążliwe i nie będzie rozpatrywać Twojego podania.
Nie ma sposobu, abyś wiedział, co się stanie w tej sytuacji, ponieważ często może to sprowadzać się do zderzenia osobowości w takim samym stopniu jak warunki finansowe. Lepiej jest unikać tej sytuacji, jeśli możesz, i unikając każdej agencji, którą kiedykolwiek złapiesz kłamstwo na temat ich preferowanego statusu dostawcy.
 
rekrutacja pracowników

 

Jak zarabiają na życie?

Agencje rekrutacyjne otrzymują wynagrodzenie od pracodawcy za każdego zgłoszonego kandydata, który z powodzeniem dostaje pracę u pracodawcy. Niektóre agencje otrzymują zapłatę na podstawie stałej opłaty, a niektóre agencje otrzymują zapłatę w oparciu o wynagrodzenie początkowe.
 
Nie musisz im w ogóle płacić i nigdy nie powinieneś korzystać z usług agencji rekrutacyjnej, która prosi Cię o jakąkolwiek płatność.
 
Kontraktowanie poprzez agencję
Rola agencji rekrutacyjnych w zawieraniu umów o pracę jest nieco inna. Tutaj agencja zazwyczaj otrzymuje procent (znany jako stawka agencji) pieniędzy, które firma pracodawcy płaci za twoje usługi. Zwykle jest to dokonywane przez firmę opłacającą agencję i wysyłającą faktury do agencji, tzn. nie wystawia się firmie bezpośrednich rachunków. Zawsze warto dowiedzieć się, jaka jest stawka dla agencji, aby upewnić się, że w ogóle nie zostaniesz oszukany.
 
Kiedyś było to niemal niesłychane, aby ktoś wyjeżdżał na kontraktację na początku kariery, ale to się powoli zmienia. Na razie doradztwo w zakresie zawierania umów wykracza poza zakres tej książki, ale jeśli branża ulegnie zmianie w przyszłości, postaram się doradzać w przyszłym wydaniu.

Autor

Łukasz

Redakcja h4g.pl

To może Cię zainteresować