Trener personalny, coach, szkoleniowiec, mentor – której nazwy używać? Cz. I

23 sierpnia 2016

W Europie i na świecie branża szkoleń ma już długą historię. Natomiast w Polsce jest to stosunkowo młody kierunek rozwoju firm, ale postrzegany bardzo pozytywnie.

Kraj w którym narodził się zawód coacha to oczywiście Stany Zjednoczone, gdzie już w latach 30-tych ubiegłego wieku pojawili się pierwsi prekursorzy szkoleń. W latach 60-tych natomiast pojawili się pierwsi zawodowi mówcy, których efektywność działania i motywacji dostrzegły duże firmy stawiające na rozwój i szkolenie kadr. Po tym okresie można obserwować ciągły wzrost zainteresowania tym kierunkiem ze strony wielu firm, a tym samym ta branża na dobre wpisała się w obraz życia większych i mniejszych przedsiębiorstw.

Obecnie szkolenia rozwoju zawodowego i osobistego to branża warta wiele miliardów dolarów, która w dodatku ciągle intensywnie się rozwija i cały czas ma chętnych na swoje usługi. Wpływa na to z pewnością coraz większa samoświadomość społeczeństwa, które w pogoni za karierą i sukcesem, chce odnaleźć drogę samorealizacji i doskonalenia. Na świecie powstało wiele określeń na osoby zajmujące się zawodowo szkoleniem osób w zakresie zawodowym i zawodowym. Jeśli zapytać jakaś przypadkowa osobę czy od siebie różni się szkoleniowiec, mentor czy trener od coacha, to zapewne usłyszelibyśmy, że niczym, ponieważ większość osób używa tych słów zamiennie. Jednak jeśli zbadamy znaczenie tych słów, okaże się anielski coach różni się w znaczeniu.

Trener lub szkoleniowiec, to osoba która posiada wiedzę i doświadczenie, które w czasie spotkań przekazuje innym.

Mentor to z kolei osoba posiadająca wielkie doświadczenie w kreślonym temacie, która potrafi wskazać drogę osobom które zagubiły się wśród problemów.

Natomiast coach to osoba która pomaga w osiągnięciu wyznaczonego celu, jako pewien rodzaj motywatora do działania. Pełni też role przewodnika wśród problemów które się pojawiają, ale nie rozwiązuje ich tylko pomaga odnaleźć najlepszą drogę do udoskonalenia drogi życiowej.

Coaching dzieli się na biznes coaching oraz na life coaching, gdzie ten drugi pomaga osobom z niską samooceną, brakiem wiary we własne siły i umiejętności. Osoby zajmujące się biznes coachingiem to tzw. mówcy motywacyjni, których zadaniem jest wzbudzenie wiary i motywacji do działania.


Autor

Łukasz

Redakcja h4g.pl

To może Cię zainteresować