Bezpłatny Idler inspirowany grą RuneScape w Epic Games Store: Poklikamy

Bezpłatny Idler inspirowany grą RuneScape w Epic Games Store: Poklikamy
Autor Jarosław Dąbrowski
Jarosław Dąbrowski21.12.2023 | 6 min.

Bezpłatny Idler inspirowany grą RuneScape w Epic Games Store: Poklikamy to świetna okazja, aby za darmo sprawdzić ten typ gier. Melvor Idle to produkcja niezależna, która łączy w sobie cechy gier RPG i tzw. „clicker games”. Naszą postacią sterujemy, klikając w odpowiednie miejsca na ekranie. W ten sposób rozwijamy umiejętności, zdobywamy przedmioty i pokonujemy coraz potężniejszych przeciwników. Gra jest pełna interesujących mechanik, a przy tym nie wymaga ciągłej uwagi – idealna dla fanów Runescape'a szukających czegoś podobnego.

Zdobywaj umiejętności w Melvor Idle

Melvor Idle to gra łącząca w sobie cechy gier RPG i tzw. "clicker games". Naszym głównym zadaniem jest rozwijanie umiejętności naszej postaci poprzez klikanie w odpowiednie elementy interfejsu.

Do wyboru mamy bardzo szeroki wachlarz profesji, takich jak: wojownik, łowca, drwal, górnik, kowal, rybak, gotowanie, alchemia, zielarstwo, magia, modniś, złodziej oraz farmer. Każda z nich posiada odrębny, rozbudowany system rozwoju, dzięki któremu możemy specjalizować się w konkretnych dziedzinach.

Różnorodność stylów rozgrywki

Interesujące jest to, że gra nie narzuca nam żadnej konkretnej ścieżki. Możemy skupić się na jednym zawodzie i rozwijać go do perfekcji, tworząc postać wyspecjalizowaną w walce, rzemiośle czy zbieractwie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zostać postacią uniwersalną i rozwijać umiejętności w wielu profesjach jednocześnie.

Daje to ogromną swobodę i pozwala dopasować styl gry do naszych preferencji.

Rozwijaj swoją postać w różnych zawodach

Jak już wspomnieliśmy, Melvor Idle oferuje szeroki wachlarz profesji do opanowania. Każda z nich to oddzielny, złożony system z setkami umiejętności do odblokowania. Przykładowo, drwal na początku używa jedynie siekiery bronze'owej do ścinki dębów, z czasem odblokowując możliwość pozyskiwania coraz cenniejszych gatunków drewna oraz ulepszanie narzędzi.

Podobnie sprawa ma się z łowiectwem, gdzie zwiększając poziom umiejętności i wyposażenie, polujemy na coraz groźniejsze bestie. Walka również jest niezwykle rozbudowana - oprócz broni białej i dystansowej, mamy tu cały system zaklęć magicznych.

Możliwość automatyzacji

Co istotne, gra pozwala nam zautomatyzować większość aktywności. Możemy zatem skupić się na jednej profesji, podczas gdy nasz awatar będzie samodzielnie trenował inne umiejętności. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, redukujące potrzebę ciągłego klikania.

Dzięki temu możemy rozwijać postać w wielu kierunkach naraz, nie poświęcając na to zbyt wiele uwagi.

Czytaj więcej: Darmowy dodatek do The Sims 4 na PC i konsole - dusza romantyka

Zbieraj przedmioty i ulepszaj ekwipunek

Oprócz rozwoju umiejętności, istotnym elementem Melvor Idle jest zdobywanie coraz potężniejszego ekwipunku. Zaczynamy od podstawowych narzędzi i broni, by z czasem gromadzić unikatowe, magiczne przedmioty.

Uzyskujemy je na wiele sposobów - kupując u handlarzy, znajdując w skrzyniach, dostając w nagrodę za wykonywanie zadań lub po prostu zabijając potwory. Dbamy o to, by nasz ekwipunek był jak najlepiej dobrany do stylu gry.

Posiadanie odpowiednio dobranego wyposażenia ma kluczowe znaczenie. Pozwala nam zdobywać cenniejsze łupy, szybciej zabijać potwory oraz przechodzić trudniejsze lokacje.

Crafting

Część przedmiotów możemy również wytwarzać samodzielnie poprzez rzemiosło - kowalstwo, alchemię, gotowanie etc. Opracowujemy własne, unikalne receptury lub ulepszamy posiadane już elementy wyposażenia.

Daje to spore możliwości personalizacji naszej postaci.

Walcz z potworami i zdobywaj łupy

Bezpłatny Idler inspirowany grą RuneScape w Epic Games Store: Poklikamy

Walka z przeciwnikami odgrywa bardzo dużą rolę w Melvor Idle. Na początku giniemy z rąk nawet najsłabszych goblinów czy kurczaków, by po wielu godzinach treningu mierzyć się z legendaraymi smokami i demonami.

Każda pokonana bestia przynosi nam cenne łupy w postaci przedmiotów, złota oraz punktów doświadczenia. Dlatego też nieustannie poszukujemy nowych, groźniejszych przeciwników, by zmaksymalizować zyski.

Nazwa potwora Poziom trudności Możliwe łupy
Goblin Bardzo niski Trochę złota, niższej jakości ekwipunek
Troll Niski Nieco więcej złota i lepszy ekwipunek
Szaman Ognia Wysoki Sporo złota, elementy zestawów magicznych
Bandos - bóstwo wojny Ekstremalny Ogromne ilości złota, unikatowe magiczne przedmioty

Bossowie

Specjalne miejsce pośród przeciwników zajmują bossowie - wyjątkowo potężne bestie, z którymi tylko najlepsi wojownicy są w stanie wygrać. Pokonanie ich wymaga odpowiedniego przygotowania, właściwego doboru umiejętności i ekwipunku.

Ale nagrody są tego warte - bossowie gwarantują zdobycie wyjątkowo cennych łupów, które znacząco wzmacniają naszą postać.

Odblokowuj nowe lokacje do zwiedzania

W miarę postępów w grze zyskujemy dostęp do nowych obszarów do zwiedzania. Najpierw są to proste lokacje pokroju lasu czy małej wioski. Ale z czasem odwiedzimy skomplikowane lochy, piramidy, a nawet inne wymiary.

Każde nowe miejsce to szansa na zdobycie unikatowych łupów oraz natrafienie na nieznanych wcześniej przeciwników. Mamy zatem kolejną motywację do rozwoju postaci - odblokowanie dostępu do owianych legendą lokacji.

Poszukiwanie skarbów

Lokacje obfitują również w ukryte skarby - skrzynie ze skarbami, magiczne runy czy zapomniane ołtarze. Odnajdywanie ich wymaga uważnej eksploracji oraz posiadania odpowiednich umiejętności.

Ale po trudu przychodzi nagroda w postaci cennych artefaktów, zwojów z zaklęciami i innych magicznych przedmiotów.

Pokonuj potężnych bossów w podziemiach

Prawdziwym sprawdzianem umiejętności są starcia z bossami czającymi się na końcu podziemnych lochów. Są to z reguły legendarne bestie pokroju demonów, smoków czy mrocznych kapłanów.

Walka z nimi to śmiertelnie niebezpieczne wyzwanie, ale też potencjalnie największa nagroda w grze. Za pokonanie bossa dostajemy bowiem dostęp do wyjątkowo potężnych artefaktów, których nie da się zdobyć w żaden inny sposób.

Dlatego też prędzej czy później każdy odważny gracz wyrusza w głąb podziemi, by stawić czoła ich Strażnikom...

Podsumowanie

Melvor Idle to niezwykle rozbudowana gra łącząca w sobie elementy gier RPG oraz tzw. "clicker games". Do dyspozycji dostajemy ogromną ilość umiejętności do opanowania, a także mnóstwo broni, zbroi i innych przedmiotów do zebrania. Możemy rozwijać postać w wybranym przez siebie kierunku, skupiając się na walce, rzemiośle, zbieractwie lub nawet wszystkim naraz.

Tytuł charakteryzuje się dużą swobodą i brakiem sztywnych ścieżek. Sami decydujemy, na czym chcemy się skupić i jaki styl gry preferujemy. Istotną cechą jest również możliwość automatyzacji większości aktywności, dzięki czemu rozwój postaci przebiega sprawniej.

Im potężniejsi stajemy się, tym groźniejsze bestie możemy pokonywać. A za każdym razem dostajemy dostęp do coraz cenniejszych łupów. Możemy też odwiedzać nowe lokacje, w tym mroczne lochy pełne skarbów i bossów strzegących potężnych artefaktów.

Jeśli zatem szukacie gry, która zapewni Wam setki godzin zabawy przy ogromnej swobodzie rozwoju postaci, Melvor Idle może być strzałem w dziesiątkę.

Najczęstsze pytania

Nie, Melvor Idle jest całkowicie darmowa. Można bez przeszkód czerpać z niej radość, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Gra zapewnia dziesiątki, jeśli nie setki godzin rozgrywki. Im więcej odblokowujemy umiejętności i nowych obszarów, tym więcej rzeczy mamy do zrobienia. Dojście do tzw. „end-game” i ukończenie wszystkich zadań zajmuje nawet najlepszym graczom wiele dni.

Tak, grając w Melvor Idle nie wymagane jest połączenie z siecią. Cała rozgrywka i zapis danych odbywa się lokalnie, na naszym komputerze. Oznacza to, że możemy bawić się grą niezależnie od dostępu do Internetu.

Zależy dla kogo. Początkujący gracze mogą odczuwać pewne wyzwania, jednak im dłużej gramy, tym łatwiejsza się robi. Cały kunszt polega na systematycznym rozwijaniu swojej postaci poprzez zdobywanie punktów umiejętności i ekwipunku. Przy odpowiednim podejściu, gra nie powinna sprawiać problemów.

W pewnym momencie odblokowujemy funkcję automatycznego trenowania umiejętności i wykonywania aktywności. Oznacza to, że nasza postać będzie np. walczyć z potworami lub zdobywać surowce bez naszej ingerencji. Możemy wtedy skupić się na czymś innym. Automatyzacja znacząco przyspiesza rozwój i zwiększa wygodę gry.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gry na PC - Jakie wybrać? Najpopularniejsze tytuły i gatunki w 2023
  2. Najlepsze romantyczne seriale Netflixa w 2023 roku
  3. Platformówka Anomaly Agent na PC za 36,62 zł w Kinguinie: cyberpunkowa przygodówka
  4. Darmowy dodatek do The Sims 4 na PC i konsole - dusza romantyka
  5. Oferta Stellar Blade: cena, premiera, preorder - gdzie kupić najtaniej grę ekskluzywną PS5?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jarosław Dąbrowski
Jarosław Dąbrowski

Jestem dziennikarzem będącym entuzjastą nowych technologii. Testuję i recenzuję najnowszy sprzęt - laptopy, karty graficzne, monitory. W moich artykułach znajdą Państwo solidną dawkę technicznych informacji przekazanych w przystępny sposób.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

Gry za darmoSackboy: Wielka Przygoda – darmowy pakiet gestów „Emocje” na PC i konsolę PlayStation

Rozszerz swoje emocje w grze Sackboy: Wielka Przygoda! Teraz dostępny jest darmowy pakiet gestów „Emocje” na PC, PlayStation 4 i PlayStation 5. Odkryj gesty radości, smutku, zdziwienia i wiele innych, które dodadzą głębi Twojej rozgrywce. Pobierz pakiet za darmo z Epic Games Store, PlayStation Store lub Steam. Nie przegap okazji, promocja jest ograniczona czasowo. Dowiedz się, jak łatwo odebrać darmowy prezent od twórców gry w naszym artykule.