Gry retro na komputery - Zagraj w klasyki lat 90. i poczuj nostalgię

Gry retro na komputery - Zagraj w klasyki lat 90. i poczuj nostalgię
Autor Robert Stępień
Robert Stępień26.10.2023 | 8 min.

Gry retro na komputery przeniosą cię w czasy młodości i beztroskiej zabawy. W erze nowoczesnych technologii i zaawansowanej grafiki warto cofnąć się do prostych, pixelowych produkcji sprzed lat. Zagraj w kultowe tytuły na starym sprzęcie lub emulatorze i poczuj falę nostalgii. Odkurz klasykę gatunku, do której z sentymentem wracasz do dziś. W tym artykule znajdziesz garść porad, jak ograć stare hity z lat 90. oraz listę niezapomnianych gier, które na zawsze wpisały się w historię elektronicznej rozrywki.

Kluczowe wnioski:
 • Gry retro to świetny sposób na powrót do beztroskich lat dzieciństwa i młodości.
 • Kultowe tytuły sprzed lat działają nawet na nowoczesnych komputerach.
 • Emulatory pozwalają uruchomić stare gry bez problemu na aktualnych systemach.
 • Warto wracać do klasyków, które wyznaczyły nowe ścieżki w gamingu.
 • Grając w gry retro, odczujesz nostalgię i wspomnisz dawne czasy.

Najlepsze gry retro z lat 90. na stare komputery

Lata 90. to złoty okres gier komputerowych. Wtedy właśnie na rynek trafiło wiele tytułów, które na zawsze odmieniły oblicze gamingu i na trwałe wpisały się do kanonu kultowych produkcji. Do dziś miłośnicy pixeli z sentymentem wracają do klasycznych gier z tamtych lat. Oto subiektywny wybór najlepszych tytułów retro, w które warto zagrać.

Jeśli mówimy o najważniejszych grach lat 90., nie sposób pominąć serii Doom i Quake. Te produkcje id Software ustanowiły nowy standard FPS-ów i zrewolucjonizowały ten gatunek. Do dziś uchodzą za jedne z najważniejszych gier w historii. Klimatyczna akcja, świetna oprawa audio i innowacyjna (jak na tamte czasy) technologia sprawiają, że Doom wciąż się nie nudzi.

Niezwykle popularne były również strategie czasu rzeczywistego. Wystarczy wspomnieć kultową serię Command & Conquer od Westwood Studios czy Warcraft i Starcraft od Blizzarda. Te gry zebrały znakomite oceny i przyciągnęły rzesze fanów na całym świecie. Do dziś mają oddaną społeczność miłośników.

Wspominając dekadę lat 90. nie sposób pominąć też bijatyk. W tym gatunku królowały oczywiście Mortal Kombat i Street Fighter. Te niezwykle popularne cykle zapoczątkowały erę gier walczących i na zawsze wpisały się do kanonu klasyków. Polecamy również Tekkena, który wniósł świeżość do gatunku.

Jak odpalić klasyki na nowym sprzęcie?

Choć grafika i rozgrywka wielu gier z lat 90. mocno się zestarzały, to dzięki emulatorom bez problemu można uruchomić je nawet na najnowszych komputerach. Emulatory pozwalają odtworzyć środowisko pracy starego sprzętu i systemu operacyjnego na naszym aktualnym PC.

Dosbox jest niezawodnym emulatoram maszyn z MS-DOS, dzięki któremu bezproblemowo odpalimy większość klasyków z tamtych lat. Wystarczy pobrać pliki gry, rzucić je do odpowiedniego folderu w Dosboxie i gotowe. Dla amatorów emulacji starszych konsol polecamy też takie programy jak Nestopia, Genesis Plus czy SNES9X.

Poczuj nostalgię grając w kultowe gry z przeszłości

Wracanie do starych, dobrych gier to świetny sposób na odczucie fali nostalgii i powrotu do beztroskich lat młodości. Grając w klasyki, na nowo przeżyjemy wydarzenia, które wbiły nam się w pamięć przed laty. Doznamy tych samych emocji, co kiedyś.

Pixelowa oprawa i niewyszukana rozgrywka gier retro może wprawić w zachwyt ich niepowtarzalnym klimatem. Tytuły te mają w sobie pewien urok, którego brakuje we współczesnych produkcjach nastawionych na fotorealizm i zero-jedynkową rozgrywkę. Retro zdecydowanie ma swój urok.

No i oczywiście - związana z grami z lat 90. nostalgia. To przecież czasy naszego dzieciństwa i młodości. Cofając się do przeszłości, na chwilę możemy wrócić do beztroskich czasów. Pograj raz jeszcze w swoje ulubione tytuły sprzed lat!

Emulatory pozwolą zagrać w stare hity na nowym sprzęcie

Aby cieszyć się klasykami na nowym komputerze, wcale nie musimy mieć starego peceta z epoki. Wystarczy sięgnąć po emulator - program, który pozwala uruchomić gry z minionych systemów na naszym aktualnym sprzęcie.

Najpopularniejsze emulatory pozwalają odtworzyć środowiska MS-DOS, Windows 9x, SNES, NES, Mega Drive i wielu innych platform. Dzięki temu gry retro zadziałają poprawnie nawet na Windows 10 czy macOS!

Czytaj więcej: Mobilna gra - zrelaksuj się przy zabawnej rozrywce

Odkurz klasyczne tytuły z dzieciństwa na PC

Gry komputerowe z lat 90. to prawdziwa klasyka. Wiele z nich po dziś dzień ma rzesze fanów, którzy z sentymentem wracają do pixelowych hitów. Odkurzając stare tytuły, cofniemy się do beztroskich czasów dzieciństwa i młodości.

Warto sięgnąć po kultowe strategie takie jak Heroes of Might and Magic, Warcraft, Command & Conquer, Age of Empires czy Dune 2. To absolutna czołówka gatunku, która zrewolucjonizowała RTS-y. Świetną zabawę zapewnią też klasyczne FPS-y jak Quake, Unreal czy Half-Life.

Z sentymentem wraca się również do starych gier przygodowych. Seria Monkey Island, klasyczne Questy Sierra, Indiana Jones, Broken Sword - to tylko niektóre z pozycji obowiązkowych. A gry wyścigowe? Niepowtarzalny klimat serii Need for Speed czy Colin McRae Rally wciąga do dziś.

W co graliśmy 20 lat temu? Top lista gier retro

Lata 90. to złoty okres gamingu. Wtedy właśnie na rynek trafiło mnóstwo kultowych gier, które na zawsze odmieniły swoje gatunki. Oto subiektywny wybór najlepszych tytułów z tamtych lat:

 • Doom
 • Quake
 • Wolfenstein 3D
 • Warcraft
 • Command & Conquer
 • Heroes of Might and Magic
 • Dune 2
 • SimCity
 • FIFA
 • Mortal Kombat
 • Street Fighter
 • Alone in the Dark
 • Monkey Island
 • Prince of Persia
 • Need for Speed
 • Worms
 • Carmageddon
 • Dungeon Keeper
 • Fallout
 • Diablo

To oczywiście zaledwie część najważniejszych i najbardziej kultowych gier tamtych lat. Wracając do nich, na pewno odczujemy nostalgię i wspomnimy dawne, beztroskie czasy.

Najbardziej kultowe gry, w które grasz do dziś

Choć od premiery wielu gier minęły już dekady, wciąż mają one rzesze oddanych fanów. Poniżej przedstawiamy zestawienie tytułów retro, do których wielu graczy wraca z sentymentem do dziś.

Doom Heroes of Might and Magic 3
Quake Age of Empires 2
Warcraft 2 Diablo 2
Starcraft Counter-Strike 1.6
Command & Conquer: Red Alert Need for Speed: Most Wanted (2005)

Powody, dla których wciąż wracamy do tych klasyków są różne. Przede wszystkim nostalgia i chęć powrotu do beztroskiej zabawy z czasów młodości. Poza tym te gry mają w sobie pewien urok i klimat, którego brakuje nowszym produkcjom. W końcu to właśnie one wyznaczyły standardy swoich gatunków.

Gry sprzed lat - jak je odpalić na nowym sprzęcie?

Dzięki emulatorom bez trudu możemy uruchomić gry retro nawet na najnowszych komputerach. Wystarczy pobrać odpowiedni program imitujący środowisko pracy starego sprzętu i systemu operacyjnego.

Najpopularniejsze emulatory pozwalają odtworzyć działanie takich platform jak: MS-DOS, Windows 9x, SNES, NES, GameBoy, Mega Drive, Nintendo 64, PlayStation 1, Amiga i wielu innych.

Wystarczy ściągnąć pliki emulatora i gry, rzucić je do odpowiedniego folderu i gotowe. Emulatory mają intuicyjne menu i prosty interface, więc obsługa nie nastręcza trudności. Dzięki nim zagramy w ulubione tytuły retro nawet na najnowszym PC!

Podsumowując, emulatory to świetny sposób, by ponownie przeżyć przygody z kultowymi grami lat 90. i poczuć powiew nostalgii. Sięgajcie po klasyki - nadal potrafią zapewnić masę zabawy!

Podsumowanie

Artykuł przybliżył tematykę gier retro, które do dziś mają rzesze oddanych fanów. Przypomnieliśmy najważniejsze i najbardziej kultowe tytuły z lat 90., które na zawsze odmieniły industry gamingu. Strategie czasu rzeczywistego, kultowe bijatyki, rewolucyjne FPS-y - to właśnie w tamtych latach wyznaczyły nowe ścieżki w swoich gatunkach.

Dowiedzieliśmy się, że dzięki emulatorom bez problemu możemy uruchomić gry retro nawet na najnowszych komputerach. Wystarczy odtworzyć środowisko pracy starego sprzętu i systemu, by cieszyć się klasykami na współczesnym PC. To świetna okazja, by powspominać dawne czasy.

Przypomnieliśmy sobie, jak wielką frajdę sprawiało granie w te pixelowe produkcje kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Dla wielu osób, to właśnie te tytuły kojarzą się z beztroską młodością. Nic więc dziwnego, że z nostalgią i sentymentem wraca się do starych hitów.

Mamy nadzieję, że artykuł zachęcił Was do powrotu do korzeni gamingu i zabawy w kultowe gry retro. To świetny sposób, by choć na chwilę wrócić do beztroskich czasów sprzed lat. Zagrajcie więc w te legendy - dadzą Wam masę frajdy jak za dawnych lat!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gry na PC - Jakie wybrać? Najpopularniejsze tytuły i gatunki w 2023
 2. Platformówka Anomaly Agent na PC za 36,62 zł w Kinguinie: cyberpunkowa przygodówka
 3. Tani abonament Game Pass Ultimate dla aktywnych subskrybentów. 100 dni za 88 zł!
 4. Gry z elementami RPG – Rozrywka Dla Fanów Postaci i Fabuły
 5. Prezent od Fanatical: Darmowe Driftland The Magic Revival! Lunar New Year!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Robert Stępień
Robert Stępień

Jestem dziennikarzem piszącym o grach online. Moje artykuły są pełne humoru i emocji związanych z sieciową rywalizacją. Recenzuję głównie gry MMO i sieciowe strzelanki. Mój styl jest dynamiczny i młodzieżowy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły