Gry retro na komputery - Zagraj w klasyki lat 90. i poczuj nostalgię

Gry retro na komputery - Zagraj w klasyki lat 90. i poczuj nostalgię
Autor Robert Stępień
Robert Stępień26.10.2023 | 8 min.

Gry retro na komputery przeniosą cię w czasy młodości i beztroskiej zabawy. W erze nowoczesnych technologii i zaawansowanej grafiki warto cofnąć się do prostych, pixelowych produkcji sprzed lat. Zagraj w kultowe tytuły na starym sprzęcie lub emulatorze i poczuj falę nostalgii. Odkurz klasykę gatunku, do której z sentymentem wracasz do dziś. W tym artykule znajdziesz garść porad, jak ograć stare hity z lat 90. oraz listę niezapomnianych gier, które na zawsze wpisały się w historię elektronicznej rozrywki.

Kluczowe wnioski:
 • Gry retro to świetny sposób na powrót do beztroskich lat dzieciństwa i młodości.
 • Kultowe tytuły sprzed lat działają nawet na nowoczesnych komputerach.
 • Emulatory pozwalają uruchomić stare gry bez problemu na aktualnych systemach.
 • Warto wracać do klasyków, które wyznaczyły nowe ścieżki w gamingu.
 • Grając w gry retro, odczujesz nostalgię i wspomnisz dawne czasy.

Najlepsze gry retro z lat 90. na stare komputery

Lata 90. to złoty okres gier komputerowych. Wtedy właśnie na rynek trafiło wiele tytułów, które na zawsze odmieniły oblicze gamingu i na trwałe wpisały się do kanonu kultowych produkcji. Do dziś miłośnicy pixeli z sentymentem wracają do klasycznych gier z tamtych lat. Oto subiektywny wybór najlepszych tytułów retro, w które warto zagrać.

Jeśli mówimy o najważniejszych grach lat 90., nie sposób pominąć serii Doom i Quake. Te produkcje id Software ustanowiły nowy standard FPS-ów i zrewolucjonizowały ten gatunek. Do dziś uchodzą za jedne z najważniejszych gier w historii. Klimatyczna akcja, świetna oprawa audio i innowacyjna (jak na tamte czasy) technologia sprawiają, że Doom wciąż się nie nudzi.

Niezwykle popularne były również strategie czasu rzeczywistego. Wystarczy wspomnieć kultową serię Command & Conquer od Westwood Studios czy Warcraft i Starcraft od Blizzarda. Te gry zebrały znakomite oceny i przyciągnęły rzesze fanów na całym świecie. Do dziś mają oddaną społeczność miłośników.

Wspominając dekadę lat 90. nie sposób pominąć też bijatyk. W tym gatunku królowały oczywiście Mortal Kombat i Street Fighter. Te niezwykle popularne cykle zapoczątkowały erę gier walczących i na zawsze wpisały się do kanonu klasyków. Polecamy również Tekkena, który wniósł świeżość do gatunku.

Jak odpalić klasyki na nowym sprzęcie?

Choć grafika i rozgrywka wielu gier z lat 90. mocno się zestarzały, to dzięki emulatorom bez problemu można uruchomić je nawet na najnowszych komputerach. Emulatory pozwalają odtworzyć środowisko pracy starego sprzętu i systemu operacyjnego na naszym aktualnym PC.

Dosbox jest niezawodnym emulatoram maszyn z MS-DOS, dzięki któremu bezproblemowo odpalimy większość klasyków z tamtych lat. Wystarczy pobrać pliki gry, rzucić je do odpowiedniego folderu w Dosboxie i gotowe. Dla amatorów emulacji starszych konsol polecamy też takie programy jak Nestopia, Genesis Plus czy SNES9X.

Poczuj nostalgię grając w kultowe gry z przeszłości

Wracanie do starych, dobrych gier to świetny sposób na odczucie fali nostalgii i powrotu do beztroskich lat młodości. Grając w klasyki, na nowo przeżyjemy wydarzenia, które wbiły nam się w pamięć przed laty. Doznamy tych samych emocji, co kiedyś.

Pixelowa oprawa i niewyszukana rozgrywka gier retro może wprawić w zachwyt ich niepowtarzalnym klimatem. Tytuły te mają w sobie pewien urok, którego brakuje we współczesnych produkcjach nastawionych na fotorealizm i zero-jedynkową rozgrywkę. Retro zdecydowanie ma swój urok.

No i oczywiście - związana z grami z lat 90. nostalgia. To przecież czasy naszego dzieciństwa i młodości. Cofając się do przeszłości, na chwilę możemy wrócić do beztroskich czasów. Pograj raz jeszcze w swoje ulubione tytuły sprzed lat!

Emulatory pozwolą zagrać w stare hity na nowym sprzęcie

Aby cieszyć się klasykami na nowym komputerze, wcale nie musimy mieć starego peceta z epoki. Wystarczy sięgnąć po emulator - program, który pozwala uruchomić gry z minionych systemów na naszym aktualnym sprzęcie.

Najpopularniejsze emulatory pozwalają odtworzyć środowiska MS-DOS, Windows 9x, SNES, NES, Mega Drive i wielu innych platform. Dzięki temu gry retro zadziałają poprawnie nawet na Windows 10 czy macOS!

Czytaj więcej: Mobilna gra - zrelaksuj się przy zabawnej rozrywce

Odkurz klasyczne tytuły z dzieciństwa na PC

Gry komputerowe z lat 90. to prawdziwa klasyka. Wiele z nich po dziś dzień ma rzesze fanów, którzy z sentymentem wracają do pixelowych hitów. Odkurzając stare tytuły, cofniemy się do beztroskich czasów dzieciństwa i młodości.

Warto sięgnąć po kultowe strategie takie jak Heroes of Might and Magic, Warcraft, Command & Conquer, Age of Empires czy Dune 2. To absolutna czołówka gatunku, która zrewolucjonizowała RTS-y. Świetną zabawę zapewnią też klasyczne FPS-y jak Quake, Unreal czy Half-Life.

Z sentymentem wraca się również do starych gier przygodowych. Seria Monkey Island, klasyczne Questy Sierra, Indiana Jones, Broken Sword - to tylko niektóre z pozycji obowiązkowych. A gry wyścigowe? Niepowtarzalny klimat serii Need for Speed czy Colin McRae Rally wciąga do dziś.

W co graliśmy 20 lat temu? Top lista gier retro

Gry retro na komputery - Zagraj w klasyki lat 90. i poczuj nostalgię

Lata 90. to złoty okres gamingu. Wtedy właśnie na rynek trafiło mnóstwo kultowych gier, które na zawsze odmieniły swoje gatunki. Oto subiektywny wybór najlepszych tytułów z tamtych lat:

 • Doom
 • Quake
 • Wolfenstein 3D
 • Warcraft
 • Command & Conquer
 • Heroes of Might and Magic
 • Dune 2
 • SimCity
 • FIFA
 • Mortal Kombat
 • Street Fighter
 • Alone in the Dark
 • Monkey Island
 • Prince of Persia
 • Need for Speed
 • Worms
 • Carmageddon
 • Dungeon Keeper
 • Fallout
 • Diablo

To oczywiście zaledwie część najważniejszych i najbardziej kultowych gier tamtych lat. Wracając do nich, na pewno odczujemy nostalgię i wspomnimy dawne, beztroskie czasy.

Najbardziej kultowe gry, w które grasz do dziś

Choć od premiery wielu gier minęły już dekady, wciąż mają one rzesze oddanych fanów. Poniżej przedstawiamy zestawienie tytułów retro, do których wielu graczy wraca z sentymentem do dziś.

Doom Heroes of Might and Magic 3
Quake Age of Empires 2
Warcraft 2 Diablo 2
Starcraft Counter-Strike 1.6
Command & Conquer: Red Alert Need for Speed: Most Wanted (2005)

Powody, dla których wciąż wracamy do tych klasyków są różne. Przede wszystkim nostalgia i chęć powrotu do beztroskiej zabawy z czasów młodości. Poza tym te gry mają w sobie pewien urok i klimat, którego brakuje nowszym produkcjom. W końcu to właśnie one wyznaczyły standardy swoich gatunków.

Gry sprzed lat - jak je odpalić na nowym sprzęcie?

Dzięki emulatorom bez trudu możemy uruchomić gry retro nawet na najnowszych komputerach. Wystarczy pobrać odpowiedni program imitujący środowisko pracy starego sprzętu i systemu operacyjnego.

Najpopularniejsze emulatory pozwalają odtworzyć działanie takich platform jak: MS-DOS, Windows 9x, SNES, NES, GameBoy, Mega Drive, Nintendo 64, PlayStation 1, Amiga i wielu innych.

Wystarczy ściągnąć pliki emulatora i gry, rzucić je do odpowiedniego folderu i gotowe. Emulatory mają intuicyjne menu i prosty interface, więc obsługa nie nastręcza trudności. Dzięki nim zagramy w ulubione tytuły retro nawet na najnowszym PC!

Podsumowując, emulatory to świetny sposób, by ponownie przeżyć przygody z kultowymi grami lat 90. i poczuć powiew nostalgii. Sięgajcie po klasyki - nadal potrafią zapewnić masę zabawy!

Podsumowanie

Artykuł przybliżył tematykę gier retro, które do dziś mają rzesze oddanych fanów. Przypomnieliśmy najważniejsze i najbardziej kultowe tytuły z lat 90., które na zawsze odmieniły industry gamingu. Strategie czasu rzeczywistego, kultowe bijatyki, rewolucyjne FPS-y - to właśnie w tamtych latach wyznaczyły nowe ścieżki w swoich gatunkach.

Dowiedzieliśmy się, że dzięki emulatorom bez problemu możemy uruchomić gry retro nawet na najnowszych komputerach. Wystarczy odtworzyć środowisko pracy starego sprzętu i systemu, by cieszyć się klasykami na współczesnym PC. To świetna okazja, by powspominać dawne czasy.

Przypomnieliśmy sobie, jak wielką frajdę sprawiało granie w te pixelowe produkcje kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Dla wielu osób, to właśnie te tytuły kojarzą się z beztroską młodością. Nic więc dziwnego, że z nostalgią i sentymentem wraca się do starych hitów.

Mamy nadzieję, że artykuł zachęcił Was do powrotu do korzeni gamingu i zabawy w kultowe gry retro. To świetny sposób, by choć na chwilę wrócić do beztroskich czasów sprzed lat. Zagrajcie więc w te legendy - dadzą Wam masę frajdy jak za dawnych lat!

5 Podobnych Artykułów

 1. Gry na PC - Jakie wybrać? Najpopularniejsze tytuły i gatunki w 2023
 2. Najlepsze romantyczne seriale Netflixa w 2023 roku
 3. Platformówka Anomaly Agent na PC za 36,62 zł w Kinguinie: cyberpunkowa przygodówka
 4. Tani abonament Game Pass Ultimate dla aktywnych subskrybentów. 100 dni za 88 zł!
 5. Oferta Stellar Blade: cena, premiera, preorder - gdzie kupić najtaniej grę ekskluzywną PS5?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Stępień
Robert Stępień

Jestem dziennikarzem piszącym o grach online. Moje artykuły są pełne humoru i emocji związanych z sieciową rywalizacją. Recenzuję głównie gry MMO i sieciowe strzelanki. Mój styl jest dynamiczny i młodzieżowy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły