4 ĆWICZENIA DLA MÓWCÓW NA WEEKEND cz I

23 sierpnia 2016

CZTERY KLUCZOWE OBSZARY W WYSTĄPIENIACH PUBLICZNYCH

Jeśli chodzi o wystąpienia publiczne można mówić o 4 kluczowych obszarach, nad którymi będzie trzeba pracować, jeśli chce się mieć dobre wystąpienia.

Będzie to: Stan wewnętrzny Nawiązanie kontaktu z widzami Przekazywanie wiedzy Techniki sprawiające, że przekaz będzie bardziej atrakcyjny Można wykonywać jakieś ćwiczenia, które ułatwią nam na tym polu stały rozwój.

ĆWICZENIE 1. JAK BYĆ ZAWSZE W DOBREJ FORMIE PSYCHICZNEJ

Należy wiedzieć, że to co o sobie myślimy jako o mówcy będzie miało wielki wpływ na to jak potem w trakcie takiej prezentacji będziemy wyglądać. Jeśli ktoś uważa, że jesteśmy świetnie to bardzo dobrze. Takie pozytywne myślenie ma duże znaczenie. Samo nie będzie zapewniać sukcesu, ale na pewno może być naszym plusem. Jeśli oceniamy się negatywnie to najwyższy czas, aby to zmienić. Bierzemy kartkę, długopis i spisujemy 10 największych swoich sukcesów w trakcie wygłaszania prezentacji. Im więcej tym lepiej. I nie ma tak, że tych sukcesów nie będzie. Każdy ma takie sukcesy, tylko trzeba sobie dobrze przypomnieć to gdzie występowaliśmy.

Może już w szkole, może na uczelni, a może byliśmy w stanie kogoś opornego przekonać kiedyś do swoich racji? To wszystko można sobie zaliczyć po stronie własnych sukcesów. Trzeba wziąć kartkę i napisać tam swoje sukcesu komunikacyjne. Jaki jest cel tego ćwiczenia? To ćwiczenie pozwala nam zauważyć, że z umiejętnościami mówienia i przekonywania nawiązywania kontaktu nie jest tak źle. Warto notować sukcesy jakie mamy również dalej, by po kilku miesiącach wziąć kolejny notatnik, ponieważ już będzie brakować nam miejsca. Jęsli będziemy się kiedyś mocno denerwować przed wystąpieniem warto zajrzeć do swoich notatek.

ĆWICZENIE 2. CO CIĘ ŁĄCZY ZE SŁUCHACZAMI

Tutaj mamy ćwiczenie 2, które ma nam dać możliwość nawiązania kontaktu ze słuchaczami. Jeśli myślimy o kontakcie to powinniśmy myśleć o treści prezentacji a nie o kontakcie wzorkowym. Oczywiście on także będzie bardzo ważne. Jeśli jednak komunikat ma trafić do słuchaczy to przede wszystkim należy pamiętać o tym, że konieczna będzie pewna więź. Warto przed wystąpieniem zawsze zastanowić się na czym można zyskać oraz jacy będą nasi słuchacze. To bardzo ważne ponieważ będziemy wiedzieli jak do nich trafić przez to co będzie w stanie spełnić ich oczekiwania.


Autor

Alicja

Redakcja h4g.pl

To może Cię zainteresować