Embracer group zwalnia kolejnych pracowników i kończy serię Deus Ex!

Embracer group zwalnia kolejnych pracowników i kończy serię Deus Ex!
Autor Alicja Czerwińska
Alicja Czerwińska30.01.2024 | 6 min.

Embracer Group, właściciel studia Eidos Montreal, zdecydował się zakończyć produkcję kolejnej odsłony popularnej serii gier Deus Ex. Decyzja ta została podjęta w ramach szerszej restrukturyzacji działalności koncernu po nieudanych przejęciach innych studiów. W efekcie tego ruchu, 97 pracowników studia Eidos Montreal zostało zwolnionych. Studio to zmienia teraz profil i rozpoczyna prace nad zupełnie nowym tytułem. Fani cyklu Deus Ex mogą jedynie wyrazić ubolewanie z powodu anulowania kontynuacji historii Adama Jensena.

Zwolnienia w Eidos Montreal po anulowaniu Deus Ex

Studio Eidos Montreal, które odpowiadało za produkcję gier z serii Deus Ex, zostało dotknięte falą zwolnień. Jak podało Bloomberg, pracę straciło aż 97 pracowników tego zespołu. Stało się tak po decyzji właściciela studia, koncernu Embracer Group, o anulowaniu niezapowiedzianej dotąd kontynuacji przygód Adama Jensena z serii Deus Ex.

Prace nad nową odsłoną trwały już ponad 2 lata. Niestety, w ramach procesu restrukturyzacji po nieudanych przejęciach innych studiów, Embracer Group zdecydował się zamknąć ten projekt. Oznacza to smutną informację dla fanów Deus Ex - Adam Jensen już nie powróci, a fabularne wątki z Mankind Divided pozostaną niedokończone.

Produkcja kolejnej części Deus Ex została wstrzymana

Decyzja Embracer Group o anulowaniu prac nad nową odsłoną Deus Ex jest o tyle zaskakująca, że dotychczas firma prowadziła bardzo ekspansywną politykę na rynku. Dążyła do przejęcia jak największej liczby studiów i praw do popularnych marek. Niestety, okazało się to zbyt optymistyczne i kosztowne, stąd konieczność restrukturyzacji.

Skutkiem ubocznym jest zawieszenie prac nad kontynuacją losów Adama Jensena, niezwykle charyzmatycznego bohatera znanego z powiedzenia "I never asked for this". Na pocieszenie pozostaje graczom fakt, że Eidos Montreal ma teraz skupić się na stworzeniu zupełnie nowego tytułu, niezwiązanego z serią Deus Ex.

Embracer Group restrukturyzuje działalność po nietrafionych przejęciach

Embracer Group, właściciel m.in. studia Eidos Montreal, przez długi czas stawiał na ekspansję na rynku gier. Wykupywał liczne studia deweloperskie, próbując zdobyć jak największą liczbę atrakcyjnych marek. Niestety, okazało się to rujnujące dla firmy.

Musieliśmy zweryfikować naszą dotychczasową ekspansję. Koszty okazały się zbyt wysokie. Dlatego zdecydowaliśmy się na restrukturyzację obejmującą m.in. masowe zwolnienia i anulowanie niektórych tytułów.

Jedną z ofiar tych cięć budżetowych okazała się kolejna część serii Deus Ex. Gra, nad którą pracowano od ponad 2 lat, została anulowana. W ramach oszczędności, z firmy musiało też odejść aż 97 pracowników studia Eidos Montreal. Te drastyczne kroki pokazują, jak istotne jest rozsądne planowanie rozwoju w biznesie.

Eidos Montreal zmienia profil i tworzy nową grę

Studio Eidos Montreal, po zwolnieniach spowodowanych cięciami w Embracer Group, zostało zmuszone także do zmiany profilu działalności. Zamiast kontynuować prace nad kolejną odsłoną Deus Ex, zespół ma teraz skupić się na produkcji zupełnie nowego tytułu.

Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to gra z otwartym, czy liniowym światem. Być może Eidos zdecyduje się na powrót do korzeni i stworzenie oldschoolowego immersive sima. Wszystko zależy od tego, jakie zasoby udało im się zachować po masowych zwolnieniach. Jedno jest pewne - fani cyberpunkowego Deus Ex z pewnością będą tęsknić za tą serią.

Czytaj więcej: Problemy z grą Marvel's Wolverine na PC? Zdobądź pomoc tutaj!

Czas nadrobić zaległości i kupić tanie klucze do Deus Ex na PC

Skoro pojawiła się smutna informacja o anulowaniu kolejnej części Deus Ex, to dla graczy, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z tą genialną serią, najwyższy czas to nadrobić. W poniższych zestawieniach prezentujemy najlepsze oferty na tanie klucze Steam do poszczególnych odsłon cyklu w wersjach na PC.

Deus Ex: Game of the Year Edition PC Więcej ofert znajdziesz na GG.deals
Deus Ex: Invisible War PC Więcej ofert znajdziesz na GG.deals

Warto zwrócić szczególną uwagę na świetne Deus Ex: Human Revolution oraz Deus Ex: Mankind Divided z Adamem Jensenem w roli głównej. Te dwie odsłony to prawdziwe arcydzieła gatunku immersive sim.

Gdzie teraz podział się zespół odpowiedzialny za Deus Ex

Poważne cięcia kadrowe w Eidos Montreal, z 97 zwolnieniami, musiały dotknąć także zespołu bezpośrednio pracującego nad serią Deus Ex. Nie wiadomo dokładnie, ilu członków ekipy developmentu tej kultowej serii straciło pracę. Być może część z nich pozostała w firmie przy innym projekcie.

Jednak z całą pewnością wielu utalentowanych twórców Deus Ex będzie teraz poszukiwać zatrudnienia gdzie indziej. Być może któreś ze studio doceni ich doświadczenie w tworzeniu gier immersive sim i powierzy im ambitny projekt. W każdym razie śledzenie ich dalszych losów może być bardzo interesujące dla fanów serii.

Podsumowanie

Embracer group zwalnia kolejnych pracowników i kończy serię Deus Ex!

W artykule omówiono sytuację studia Eidos Montreal po decyzji Embracer Group o anulowaniu prac nad kolejną częścią serii Deus Ex. Przedstawiono skutki restrukturyzacji Embracer Group dla zespołu odpowiedzialnego za tę kultową serię gier. Podkreślono smutny fakt, że fani cyberpunkowych przygód Adama Jensena nie doczekają się kontynuacji historii z Mankind Divided.

Przybliżono również tło biznesowe całej sytuacji, wyjaśniając przyczyny cięć budżetowych i masowych zwolnień w Embracer Group. Zasygnalizowano też nowy kierunek rozwoju studia Eidos Montreal, które po utracie IP Deus Ex ma skupić się na zupełnie innym projekcie.

Ponadto, zachęcono czytelników do nadrobienia zaległości z serią Deus Ex poprzez zakup tanich kluczy do poszczególnych odsłon gier na platformie Steam. Przedstawiono atrakcyjne cenowo oferty na PC, zwłaszcza Human Revolution i Mankind Divided.

Na koniec poruszono kwestię dalszych losów członków zespołu developmentu, którzy stracili pracę. Zasugerowano, że być może zostaną zatrudnieni w innych studiach i wniosą swój talent do nowych projektów.

Najczęstsze pytania

Ofiarą nieudanej ekspansji Embracer Group padła niezapowiedziana dotąd gra z serii Deus Ex. Firma musiała ciąć koszty i zdecydowała się na anulowanie tytułu mimo 2 lat prac rozwojowych.

Niestety decyzja Embracer Group o anulowaniu gry i odejściu studia Eidos Montreal od marki Deus Ex oznacza, że Adam Jensen raczej już nigdy nie powróci w nowej grze wideo.

Gra miała domknąć fabułę Mankind Divided, ujawnić spisek Iluminatów i wyjaśnić konflikt ludzi z androidami. Niestety fabuła została porzucona bez zakończenia.

Studio Eidos Montreal ma teraz skupić się na nowym IP, ale masowe zwolnienia osłabiły zespół. Nie można więc wykluczyć dalszych cięć i ostatecznego zamknięcia studia.

Mimo smutnych wieści dla fanów, warto nadal kupować i grać w starsze odsłony świetnej serii Deus Ex. W artykule znajdziecie linki do atrakcyjnych promocji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gry na PC - Jakie wybrać? Najpopularniejsze tytuły i gatunki w 2023
  2. Najlepsze romantyczne seriale Netflixa w 2023 roku
  3. Postapokaliptyczna platformówka The Cub na PC | Kinguin
  4. Darmowy dodatek do The Sims 4 na PC i konsole - dusza romantyka
  5. Oferta Stellar Blade: cena, premiera, preorder - gdzie kupić najtaniej grę ekskluzywną PS5?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alicja Czerwińska
Alicja Czerwińska

Jestem dziennikarką piszącą z perspektywy pasjonatki growej rozgrywki. Dzielę się emocjami, opisuję najlepsze momenty z gier. Mój styl jest lekki i humorystyczny.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły