Najlepsze gry na tablety dla dzieci w 2023 roku

Najlepsze gry na tablety dla dzieci w 2023 roku
Autor Robert Stępień
Robert Stępień26.10.2023 | 8 min.

Gry na tablety dla dzieci to świetna forma rozrywki i edukacji dla najmłodszych. Dobra gra może rozwijać logiczne myślenie, spostrzegawczość czy motorykę malucha. Na rynku nie brakuje interesujących tytułów - zarówno darmowych, jak i płatnych. W niniejszym artykule przedstawiamy przegląd najlepszych gier na tablety dla dzieci w 2023 roku. Znajdziesz tu zarówno nowości, jak i sprawdzone hity, które zapewnią Twojemu dziecku frajdę i korzyści z zabawy.

Kluczowe wnioski:
  • Wybieraj gry odpowiednie do wieku i zainteresowań dziecka.
  • Zwróć uwagę na gry edukacyjne - świetnie rozwijają umiejętności malucha.
  • Nie zapominaj o limitowaniu czasu spędzanego przed tabletem.
  • Pobieraj gry z legalnych źródeł, by uniknąć złośliwego oprogramowania.
  • Razem z dzieckiem sprawdzaj opinie i oceny gier przed instalacją.

Top edukacyjne gry dla dzieci

Edukacyjne gry na tablety to świetny sposób na rozwijanie umiejętności i wiedzy dziecka przy okazji dobrej zabawy. Pozwalają one ćwiczyć koncentrację, logiczne myślenie, spostrzegawczość czy motorykę w atrakcyjnej formie. Oto kilka godnych polecenia tytułów:

Gra Fit Brains Trainer zawiera ponad 400 zadań i ćwiczeń stymulujących rozwój kluczowych funkcji poznawczych, takich jak pamięć, koncentracja czy myślenie przyczynowo-skutkowe. Ćwiczenia dostosowują się do wieku i możliwości dziecka.

Kodable uczy podstaw programowania w przystępny i zabawny sposób. Dziecko porusza postacią po planszy, układając dla niej odpowiednią sekwencję poleceń i rozwiązując łamigłówki.

Gra planszowa Kalendarz Ada świetnie rozwija umiejętność liczenia i orientacji w kalendarzu u przedszkolaków. Dziecko przesuwa postać Ady po planszy z kalendarzem, wykonując zadania związane z liczeniem i dniami tygodnia.

Edukacyjna gra Origame uczy składania modeli origami krok po kroku. Ponad 140 modeli do wyboru, interaktywne instrukcje i możliwość obrotu modelu w 3D.

Matematyka i przyroda

Warto zwrócić uwagę na gry rozwijające zdolności i zainteresowania matematyczno-przyrodnicze. Math Duel to świetna gra ćwicząca działania matematyczne w formie pojedynków z przeciwnikami. Z kolei AniPani uczy przyrody przez interaktywne zabawy i zagadki.

Ulubione gry maluchów na tablety

Małe dzieci uwielbiają gry, które angażują zmysły i pozwalają na interakcję. Dlatego na tabletach lubią proste gry zręcznościowe, edukacyjne zabawy z kolorami i kształtami oraz gry, w których mogą stworzyć coś kreatywnego.

Bardzo popularna wśród maluchów jest gra Toca Kitchen, w której dziecko ubiera się w strój kucharza i gotuje posiłki z rozmaitych składników. Może eksperymentować i tworzyć własne przepisy. Angażuje wyobraźnię i zmysły.

Do ulubionych gier najmłodszych należy też Kolorowanki Magiczne - dziecko koloruje obrazek, a ten ożywa w animacji. Stymuluje to kreatywność i zabawa jest bardziej angażująca niż zwykłe kolorowanie.

Prosta, lecz niezwykle wciągająca jest gra Bobo Explores o małym robocie Bobo, który eksploruje świat, napotykając na swojej drodze różne przeszkody. Doskonała zabawa i trening motoryki.

Bajki i postacie znane z TV

Małe dzieci uwielbiają gry z ulubionymi bohaterami bajek i programów telewizyjnych. Warto wybrać bezpieczną i dobrze ocenianą grę z postaciami, które dziecko dobrze zna i kocha.

Czytaj więcej: Najlepsze gry na PlayStation w 2023

Dobre gry logopedyczne na tablety

Gry mogą być świetnym uzupełnieniem tradycyjnej terapii logopedycznej. Pozwalają ćwiczyć w domu wymowę głosek, rozwijają słownictwo i usprawniają aparat mowy. Oto propozycje dobrych gier logopedycznych na tablety:

Interaktywna gra Logopedia. Proste głoski uczy prawidłowej wymowy głosek przez zabawne zadania i ćwiczenia. Dziecko słyszy nagraną wymowę głoski, a następnie powtarza ją i nagrywa swoją próbę.

Logopedia: Głoski sz, ż, cz, dż to gra skupiająca się na trudnych dla dzieci głoskach szeregowych. Zawiera animacje ułożenia narządów mowy i zadania ćwiczące wymowę.

Mówię wyraźnie - aplikacja do ćwiczeń wymowy głosek i innych aspektów mowy, np. intonacji. Możliwość nagrywania mowy dziecka i odsłuchiwania postępów.

W aplikacji Bawisłówko dziecko poznaje nowe słowa i ćwiczy wymowę w kontekście zabawnych historyjek i animacji. Duży nacisk położony jest na rozwój słownictwa.

Motywacja przez zabawę

Najlepsze efekty przynoszą gry angażujące i motywujące do ćwiczeń. Dobrze, by ćwiczenia wymowy były wplecione w zabawne animacje i nagradzały dziecko za postępy.

Kreatywne gry dla przedszkolaków

Najlepsze gry na tablety dla dzieci w 2023 roku

Twórcze i konstrukcyjne zabawy są niezwykle ważne dla rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Oto kilka kreatywnych gier na tablety, które zachęcą przedszkolaków do tworzenia, projektowania i eksperymentowania:

W grze LEGO Duplo World dziecko buduje wirtualne konstrukcje z klocków LEGO, które następnie ożywają w animacjach. Rozwija wyobraźnię i zamiłowanie do budowania.

Meshka to świetna gra dla młodych projektantów mody. Dziecko projektuje ubrania, dobierając tkaniny, dodatki i tworząc własne, unikalne wzory.

Following Directions uczy dokładnego słuchania i wykonywania instrukcji. Dziecko otrzymuje zadanie stworzenia pracy plastycznej zgodnie z określonymi wskazówkami.

Monster Chef zachęca do kreatywnego gotowania. Zadaniem gracza jest przyrządzanie potraw dla klientów przez łączenie dostępnych składników.

Realizacja pomysłów

Kreatywne gry to takie, które pozwalają realizować dziecięce pomysły i wyobrażenia. Dają przedszkolakom narzędzia do tworzenia czegoś unikalnego i rozwijania własnej inwencji.

Gry aktywizujące mózg dla starszych dzieci

Dla starszych dzieci - w wieku szkolnym - polecamy gry, które pobudzają myślenie, rozwijają pamięć, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Oto kilka sprawdzonych propozycji:

Kultowa gra Minecraft rozwija kreatywność i umiejętności konstrukcyjne. Gracz zbiera surowce i buduje różnorodne konstrukcje.

Colorzzle to gra logiczna wciągająca jak sudoku. Polega na pomalowaniu planszy zgodnie z podanymi wskazówkami. Świetnie rozwija logiczne myślenie.

W grze Human Japanese dziecko uczy się języka japońskiego przez interaktywne dialogi z postaciami. Pozwala rozwinąć słownictwo i umiejętności językowe.

Szyfr Cezara to fascynująca gra, w której trzeba rozszyfrować tajne wiadomości metodą podstawienia liter alfabetu. Doskonale rozwija logiczne myślenie.

Twórcze wyzwania

Szukaj gier, które stanowią pewnego rodzaju wyzwanie lub zagadkę do rozwiązania. Takie tytuły skutecznie pobudzają mózg do myślenia i poszukiwania niestandardowych rozwiązań.

Gry przygodowe dla nastolatków na tablety

Nastolatkowie przy tabletach najchętniej sięgają po gry oferujące rozbudowaną fabułę, możliwość wcielenia się w postać i przeżycia wciągającej przygody. Oto propozycje takich tytułów na tablety:

W grze Life is Strange gracz steruje nastoletnią dziewczyną odkrywającą, że potrafi cofać czas. Przeżywa wciągającą historię pełną wyborów moralnych.

This War of Mine to przygnębiająca, lecz głęboka opowieść o grupie cywilów próbujących przetrwać w oblężonym mieście. Gra toczy się w czasie rzeczywistym.

Klimatyczna przygodowa gra akcji Oddmar opowiada historię wikinga próbującego zmyć hańbę ze swojego rodu. Ciekawa fabuła i ładna oprawa graficzna.

Evoland 2 to podróż przez historię gier z akcją osadzoną w fabularnej grze RPG. Humorystyczne nawiązania do klasyków gatunku.

Fabuła i soundtrack

Dla nastolatków najważniejsza jest historia, którą opowiada gra i możliwość wcielenia się w bohatera. Dobry soundtrack może też mocno wpłynąć na odbiór gry.

Podsumowanie

Gry na tablety to świetna rozrywka i forma nauki dla dzieci w każdym wieku. Pozwalają rozwijać zdolności poznawcze, kreatywność i sprawność manualną przy okazji wspaniałej zabawy. Kluczem jest wybranie odpowiednich aplikacji - warto sprawdzać opinie i zwracać uwagę na wartość edukacyjną gier. Najlepsze tytuły potrafią zaciekawić i zainspirować dziecko do samodzielnej aktywności twórczej i intelektualnej.

Małe dzieci uwielbiają gry angażujące zmysły, z zabawnymi postaciami i prostą interakcją. Starsze chętnie rozwiązują zagadki logiczne i konstrukcyjne. Nastolatki sięgają po gry z fabułą, pozwalające wcielić się w bohatera. Na tablecie każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy jednak o umiarze - zabawa nie powinna wypierać innych aktywności i kontaktów z rówieśnikami.

Dobrze dobrane gry to świetny sposób, by dziecko rozwijało swoje zainteresowania i talenty. Warto pozwolić maluchom kreatywnie eksperymentować w wirtualnym świecie, budując, gotując i projektując. Starsi mogą odkrywać historie, rozwiązywać zagadki logiczne i uczyć się obsługi technologii. To pożyteczna, a zarazem przyjemna nauka.

Przy wyborze gier kierujmy się rekomendacjami specjalistów. Sięgajmy po sprawdzone tytuły o walorach edukacyjnych, odpowiednie do wieku i możliwości dziecka. Wspólna zabawa przy tablecie może być świetnym sposobem na budowanie relacji z dzieckiem i rozwijanie jego osobowości.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gry na PC - Jakie wybrać? Najpopularniejsze tytuły i gatunki w 2023
  2. Najlepsze romantyczne seriale Netflixa w 2023 roku
  3. Platformówka Anomaly Agent na PC za 36,62 zł w Kinguinie: cyberpunkowa przygodówka
  4. Tani abonament Game Pass Ultimate dla aktywnych subskrybentów. 100 dni za 88 zł!
  5. Oferta Stellar Blade: cena, premiera, preorder - gdzie kupić najtaniej grę ekskluzywną PS5?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Stępień
Robert Stępień

Jestem dziennikarzem piszącym o grach online. Moje artykuły są pełne humoru i emocji związanych z sieciową rywalizacją. Recenzuję głównie gry MMO i sieciowe strzelanki. Mój styl jest dynamiczny i młodzieżowy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły